Radio-balon SSTV SP6ZHP & SP6ZWR Rajd Granica 2020

 W sobotę 19 września 2020 kluby SP6ZWR oraz SP6ZHP zorganizowały misje balonową w której poleciały dwa balony.  Połączyli swoje siły z okazji Raju Granica 2020.  Pierwszym balonem poleciał nadajnik SSTV nadający 10 obrazków na częstotliwości 144.500 MHz, w drugim zaś “doświadczalnym” poleciał sam nadajnik APRS na 432.500 MHz. Z domu w blokowisku nie było szans na dekodowanie, więc wybrałem się za miasto nad rzekę by w ciszy od elektrośmieci z eteru odbierać SSTV z balonu. Na Miejscu zastał mnie piękny widok na niebie.

SQ7ACP

SQ7ACP

SQ7ACP

 

 

Oczy nacieszone, balon już dość wysoko aby zacząć odbierać sygnał i rozpocząć dekodowanie

SQ7ACP

SQ7ACP

SQ7ACP

Sygnał na radio ręcznym już pięknie słychać więc odpalam laptopa, podłączam srebrnego SDR-a, antenę Diamond NR770H i uruchamiam program HDSDR. Odbieram pierwszy komplet dziesięciu obrazków, później drugi. Ok, to teraz czas na zabawę telefonem i radiem ręcznym, w tym przypadku był to już wysłużony radiotelefon Yaesu VX7, które służy mi do polowań na radiosondy. Aplikacja jakiej używałem do dekodowania sygnału to ROBOT36 dostępny w sklepie PLAY na systemie android.
 Oto co udało się odebrać 

  Kiedy już wszystko odebrałem, zacząłem się bawić w nagrywanie ekranu z telefonu. Niestety bez podkładu dźwiękowego emisji SSTV bo aplikacja ROBOT36 blokuje mikrofon do nagrywania podczas dekodowania.

I tak zakończył się kolejny udany odbiór SSTV z misji balonowej 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż zadanie *

Translate »