Gdzie śledzić sondy meteorologiczne on-line ?

Cześć.
Poniżej przedstawię Wam klika linków do stron gdzie można zacząć przygodę z obserwacją danych z sond meteo. Te kilka linków pomoże Wam zrozumieć jak działają sondy, gdzie zobaczyć trasę przelotów, poznać osoby które już zbierają sondy oraz poznać lokalnych łowców.
Pierwszy link poprowadzi Cię do grupy na facebooku gdzie znajdziesz opisy i relacje z polowań na sondy, dowiesz się ciekawych rzeczy na ich temat oraz jak ponownie można taką sondę wykorzystać. Zapraszam Cię więc do Grupy Radio Sondy Polska Radiosondy Polska.
Po dodaniu się do grupy na “fejsie” można poprosić admina o dodanie do lokalnych czatów łowców, gdzie można dowiedzieć się kto wybiera się pod sondę, lub poprosić o pomoc przy pierwszym polowaniu na przykład.

Drugi link pozwoli Ci obserwować loty sond z Polski, Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii,  Chorwacji a nawet Tajwanu 🙂 czasem nawet i Australii 😉
Zapraszam na stronę SQ6KXY Radiosonde Tracker
Na tej stronie możesz śledzić dane z lotów sond na żywo w godzinach, w których się je wypuszcza tj.:  13:15 oraz 01:15 w okresie letnim oraz 12:15 i 00:15 w okresie zimowym ( te godziny dotyczą lotów nad Polską ). W innych krajach na przykład w Niemczech wypuszcza się sondy po kilka razy na dzień. Przeważnie 4 razy na dobę lub częściej w zależności od potrzeb DWD ( odpowiednik naszego IMGW )

Strona ta jest podzielona na kilka modułów takich jak:
– Planowane podjęcia! <- tu można po założeniu konta poinformować innych łowców o zamiarze wybrania się po sondę. Bardzo dobra opcja, ponieważ jeśli masz kawałek do miejsca upadku – możesz być tym drugim i pojedziesz na próżno. 


Ten moduł jest wyposażony również w mapy. Predykcji  bieżącej oraz mapy aprs.

 Po kliknięciu w Mapę na żywo widzimy lot sondy live

  Możemy też zobaczyć sondy na mapie aprs.fi


Jest też inna mapa pod adresem  www.aprsdirect.com

Moduł Predykcja Bieżąca i Statyczna pokazuje nam loty kolejno on-online w danym dniu, a w przypadku predykcji statycznej z tygodniowym wyprzedzeniem dla danego miejsca startu.


 

– Właśnie leci! – kolejna sekcja z której dowiesz się skąd są wypuszczane sondy meteo. Po kliknięciu w te numery z lewej strony, wejdziesz w dokładne dane z loty interesującej Cię sondy.


– Radiosondy z ostatnich 48 godzin – to kolejny ciekawy moduł, który przedstawia bazę sond, które zostały wypuszczone z danego miejsca 2 dni wstecz. Ponadto, dowiesz się czy ktoś już był po interesującą Cię sondę. Pamiętaj, że może zdarzyć się iż ktoś zapomni lub celowo nie oznaczy znalezionej sondy.

– Archiwum radiosond – Tutaj możesz poszperać w archiwum wcześniejszych sond, być może jakaś spadła nie daleko Ciebie i nikt jej nie znalazł 🙂 

– Statystyki sieci – Ostatni moduł pokazuje jakie stacje i skąd śledzą latające obiekty sond meteo 🙂 

 

Kolejnym ciekawym linkiem jest forum poświęcone tematyce radiosond meteo. Znajdziesz tu mnóstwo opisów z polowań na sondy, opisów programów do dekodowania sond oraz oczywiście pomocy technicznej w razie problemów Aby móc udzielać sie na forum niezbędnę jest założenie konta. Adres forum to  http://www.radiosondy.fora.pl

 

Istnieją również serwisy dla łowców za granicą na przykład w Niemczech. Adres strony to https://wetterson.de/status/

Po kliknięciu w numer sondy zobaczysz mapę z jej trasą lotu i danymi wysyłanymi przez nią.

Na górze strony masz menu, które przeprowadzi Cię przez szereg zagadnień.

Kolejny serwis prowadzą nasi południowi sąsiedzi 🙂 Również mają swoje ciekawe i bogate forum 🙂 Znajdziesz je pod adresem http://www.forum.radiosonda.sk

Oczywiście trzeba założyć sobie konto, aby mieć dostęp do pełnego forum.

Warto poświęcić chwilę na przejrzenie tych stron 🙂 Mam nadzieję, że chodź troszkę pomogłem stawiać pierwsze kroki w obserwacji sond. Już wkrótce kolejne artykuły w których pokaże jak i czym odbierać i dekodować sondy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *