CRT MICRON 2/70

Zacząłem trochę nadrabiać zaległości w pisaniu na stronie więc lecimy z tematem.
 W październiku naszło mnie na zmianę radia z pasma 2m i 70cm. Byłem już gotowy zakupić sobie Yaesu FTM 400XDE, jednak 2.400 a nawet prawie 2.500 to trochę dużo jak za dwa pasma, w tej cenie można kupić całkiem przyzwoity KF i mieć 100W i cieszyć się łącznościami z całym światem. Przeszukałem troszkę rynek i wybór padł na dość ostatnio popularny radiotelefon CRT MIKE. Radio z pasmem 2m i 70cm w chwili zakupów na Amazonie kosztowało 468 zł. Do tego zakupiłem po tygodniu kabel do programowania za 78zł. Cena jak sami widzicie całkiem przyjemna i nie drenująca mocno kieszeni. Kabel ciut drogi mi się wydaje, nie powinien kosztować więcej niż około 50zł, no trudno się mówi i żyje się dalej. Na paczkę czekałem 3 dni 🙂
 Kilka danych technicznych radia:

CRT MICRON

Złącze antenowe: UC1 (SO-259)
Pasmo pracy (nadajnika i odbiornika)
VHF: 136-174 MHz
UHF: 400-480 MHz
Ilość komórek pamięci: 200 kanałów
Odstępy międzykanałowe : 25 kHz ,20 kHz ,12,5 kHz
Krok częstotliwości: 2,5 kHz, 5 kHz, 6,25 kHz, 8,33 kHz, 10 kHz, 12,5 kHz, 20 kHz, 25 kHz, 30 kHz, 50 kHz
Zalecane napięcie pracy: 13,8 V DC ± 15%
Stabilność częstotliwości: ± 5 ppm
Temperatura pracy: -20 ℃ ~ + 60 ℃
Wymiary: (Dł * Sz * W) 14,2 x 12,2 x 4 cm
Waga: około 0,5 kg
Czułość (12dB Sinad):
WFM: ≤ 0,25μV
NFM: ≤ 0,35μV
Selektywność:
WFM: ≥60dB
NFM: ≥60dB
Zniekształcenia audio: ≤5%
Moc wyjściowa audio :> 2W @ 8Ω (ETSI EN 300 086)
Moc wyjściowa nadajnika: 25 W / 15 W / 5 W
Modulacja: WFM 16KΦF3E, NFM: 11KΦF3E
Zniekształcenia dźwięku: ≤5%

Zawartość opakowania CRT MICRON

Radiotelefon
Mikrofon wielofunkcyjny z klawiaturą numeryczną
Uchwyt montażowy
Przewód zasilający

Po otwarciu pudełka ukazują nam się dwie instrukcje obsługi, jedna w języku francuskim, druga w języku angielskim. Pod instrukcjami jest radio w foliowym opakowaniu, następnie przegródka oddzielająca radio od akcesoriów. Pod tekturową przegrodą znajdujemy zapakowany mikrofon wielofunkcyjny, uchwyt montażowy ze śrubami i dodatkowym bezpiecznikiem, przewód zasilający.  
 Pierwsze wrażenie po wzięciu radia do reki to strasznie malutki i lekkie 🙂 Od razu rzuca się w oczy brak wentylatora, za układ chłodzący robi chassis czyli obudowa całego radia. Jest ona odpowiednio ukształtowana w formie radiatora. Z przodu widzimy około 2″ wyświetlacz oraz symetrycznie ułożone wokół niego sześć klawiszy funkcyjnych, oraz dwa po bokach radia. Włącznik z lewej strony oraz klawisz FUNC czyli główny klawisz dostępu do menu radia. Na panelu czołowym nie mogło zabraknąć również pokrętła wielofunkcyjnego do zmiany VFO / MR ( częstotliwości / pamięci ). Owe pokrętło spełnia tez rolę klika, którym wchodzi się i zatwierdza funkcje w menu. No i na koniec widzimy gniazdo RJ do którego wpinamy wielofunkcyjny mikrofon lub przewód do programowania. Panel tylny to gniazdo antenowe oraz wyjście na zewnętrzny głośnik. Skoro już jestem przy kablu do programowania, cały proces odbywa się bardzo prosto i przyjemnie. Wyaraczy podłaczyć przewód do radia i komputera, odpalić CHIRPA i programować.
 Po podłączeniu radia rozświetla nam się ładny kolorowy wyświetlacz TFT o wielkości 2 cali. Od razu wspomnę o ciekawej funkcji LCD, który można jednym klawiszem obrócić o 180 stopni co znacznie ułatwia prace np w mobilu kiedy to mamy radio włożone np między fotel kierowcy lub pasażera a tunel środkowy.
Radio posiada dwa co prawda dwa VFO ale nie są to dwa osobne odbiorniki ! W momencie kiedy na jednym leci jakaś korespondencja na drugim nic nie usłyszycie. To samo tyczy się tego kiedy na jednym VFO będzie pracował skaner a drugie będzie przypisane na sztywno.  Coś za coś. 

Śmieszna a razem niekiedy przydatna funkcja w sumie nie spotkałem w żadnym innym radio :)Samo radio wydaje się być zrobione solidnie, nic nie trzeszczy, nie wydaje się być jakieś tandetne. Mikrofon posiada typowo “chińskie” i proste menu, nie znajdziemy tu wiele wyszukanych funkcji. Wyświetlacz jest dobrze czytelny, nie sprawia żadnych problemów ani z bliska ani z daleka.

Jak widać na foto wyżej radio słyszy powyżej 146 MHz a to tylko dlatego że zaraz po zakupie je rozblokowałem. radio przychodzi do nas z zakresem pracy 144-146 MHz oraz 430-440 MHz. Jeśli chcemy cokolwiek więcej usłyszeć należy je rozblokować w następujący sposób jak na tym filmie ODBLOKOWANIE CRT MICRON uzyskamy wtedy bardzo szeroki zakres RX / TX
 Słów klika o samym mikrofonie



Jest on sam w sobie ciekawy 🙂 Ma ” na sobie” klawisze alfanumeryczne do wyboru komórek pamięci oraz wybierania QRG bezpośrednio z klawiatury. Dodatkowo na boku są 4 klawisze funkcyjne do których można przypisać potrzebne nam funkcje. Ja np miałem takie zmiana VFO / MR czyli przejście między częstotliwościami a komórkami pamięci, następnie zmiana głośności radia, zmiana mocy z małej na średnią, ze średniej na dużą i z dużej na małą, oraz skaner VFO / MR.
 Widzicie ten małe dziurki na dole mikrofonu ? To nie mikrofon, mikrofon widać na górze opisany jako MIC, to jest dodatkowy głośnik 🙂 W menu radia jest taka śmieszna funkcja, która umożliwia odbiór w kliku trybach. Pierwszy to tryb słuchania z głośnika w radio, druga to tryb tylko z głośnika wbudowanego w mikrofon i trzecia funkcja pozwala na słuchanie obu jednocześnie 🙂 Fajnie to ktoś wymyślił co ? 🙂
 Dodatkowo na mikrofonie znajdziemy : przycisk PTT, dwa przyciski do zmiany QRG lub kanałów pamięci oraz suwak blokady przycisków mikrofonu. Całkiem niezle jak na takie budżetowe radio.
Klawisze w mikrofonie są podświetlane na kolor bursztynowy, można również dodatkowo regulować siłę ich podświetlenia. Niestety jest też mały minus, klawisz A/B ten największy jest podświetlany cały czas na niebiesko. Mi osobiście nie przypadło to do gustu. Mikrofon posiada dodatkowo dwa wskaźniki pasma. O co chodzi. Górne A/B tuż obok mikrofonu wskazuje na którym VFO odbiera sygnał. Dolne A/B zaś pokazuje na którym jest ustawione radio. 

Teraz słów kilka o mocy radiotelefonu CRT MICRON.

Zrobiłem pomiary na sztucznym obciążeniu. Moc minimalna podana przez producenta na obu pasmach to 5W a moc maksymalna 25W w paśmie VHF i 20W w UHF.
Oto wyniki z pasma 2m


Moc jest minimalnie mniejsza niż podaje producent.

Teraz czas na pomiar w paśmie 70cm

 
W pasmie 70cm maksymalna moc jest nawet nieco wyższa niż zadeklarował producent.
Małe podsumowanie. Radio za te pieniądze bardzo dobre jak na początki przygody na pasmach i nie tylko w sumie. Świetnie się spisze jako dodatkowe czy wypadowe.
Niektórym może sprawiać problem, że przy dłuższych QSO może łapać trochę temperaturę, czy ja wiem ? No robi się troszkę ciepłe ale bez przesady, tu nie mamy wentylatora, który wystudzi końcówkę mocy, tu robi tu cała obudowa będąca jednocześnie radiatorem. Może coś o funkcji skanera. Skaner jakiś jest, nie jest to skaner znany z markowych modeli radiotelefonów Yaesu czy ICOM. Jest po prostu bardzo wolny. Kolorowy LCD też bardzo dobrze się spisuje, jest wyraźny i czytelny. Radio posiada bardzo dobry głośnik z którego słychać bardzo dobrze naszych korespondentów, oraz oni nas słyszą bardzo wyraźnie. Gabaryty też są fajne, bo małe i zgrabne wszędzie powinno dać się upchnąć.
Jak za te pieniądze serdecznie polecam. Niestety ja już odsprzedałem swój egzemplarz, a to tylko i wyłącznie z tego względu że ciężko mi się przesiąść z radia markowego np IC 2820 na ten model. Wygoda obsługi, skaner i duży LCD jednak robią robotę. A kto wie? Może jeszcze zakupię takowe radio jako jakiś backup ? Zobaczymy 🙂 a na razie zapraszam do galerii poniżej.

73! de SQ7ACP

 

Niech się niesie, udostępnij dalej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Rozwiąż zadanie *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
SQ7ASG
SQ7ASG
7 miesięcy temu

Wczoraj stałem się posiadaczem tego urządzenia 😉

Translate »
2
0
Would love your thoughts, please comment.x